Nowoczesne dźwigi - LIFTEX

Zakład Elektromechaniki Dźwigowej .
Przejdź do treści

Menu główne:

Nowoczesne dźwigi

WIEDZA DŹWIGOWA
1. JAKIE SĄ NAJPOPULARNIEJSZE DŹWIGI NA ŚWIECIE ?
Do najczęściej montowanych wind na świecie należą : Otis, Kone, Schindler, Thyssen i Mitshibishi. Cztery pierwsze koncerny mają swoje oddziały w Polsce. Warto wiedzieć, że Komisja Europejska w 2007 roku  ukarała te koncerny łącznymi karami  w wysokości 992 mln euro za zmowę cenową.

2. CZY DŹWIGI BEZ MASZYNOWNI SĄ NAJLEPSZYMI WINDAMI ?
Konstrukcja dźwigu elektrycznego bez maszynowni jest prawie identyczna jak dźwigów tradycyjnych. Urządzenia dźwigu, które znajdują się w maszynowni: silnik, reduktor, koło cierne, tablica sterowa zostały wepchnięte do szybu. System ten został dostosowany do oczekiwań deweloperów, którzy ewentualne pomieszczenie na maszynownię mogą przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Konserwacja tego typu dźwigu jest bardziej uciążliwa niż dźwigów z maszynownią.

3. KTÓRY DŹWIG JEST LEPSZY: HYDRAULICZNY CZY ELEKTRYCZNY LINOWY ?
Dźwig hydrauliczny jest tańszy przy zakupie, ale za to zużywa więcej energii w czasie eksploatacji. Wadą „hydraulików” jest wrażliwość na niską i wysoką temperaturę. Winda hydrauliczna sprawdza się najlepiej w niskich budynkach. W wysokich budynkach najczęściej montuje się  tradycyjne dźwigi linowe. Mogą one uzyskiwać większe prędkości od hydraulicznych. Cenę nowoczesnych dźwigów linowych podwyższa konieczność zastosowania do sterowania silnikiem napędowym kosztownej aparatury (falownik, enkoder, UPS).

4. CZY DŹWIG HYDRAULICZNY JEST ENERGOOSZCZĘDNY ?
Nie. Winda hydrauliczna zjeżdżając z góry na dół nie pobiera energii, natomiast  w czasie jazdy do góry pobiera kilka razy więcej energii od windy tradycyjnej elektrycznej.

5. DLACZEGO STOSUJE SIĘ FALOWNIKI W DŹWIGACH ?
Falowniki znalazły powszechne zastosowanie w aktualnie montowanych dźwigach. Regulują one częstotliwość prądu, który jest dostarczany do silnika windy, zapewniając napędowi dźwigu płynną  regulację podczas przyspieszania i zwalniania prędkości jazdy.

6. PO CO SĄ MONTOWANE TELEFONY W WINDACH ?
Od kilku lat w nowych windach obowiązkowo montuje się urządzenia telefoniczne do informowania służb alarmowych (ochrona, serwis dźwigowy) o zablokowaniu windy. Zasada działania takiego urządzenia polega na tym, że osoba uwięziona w windzie naciskając przycisk alarmowy w kabinie automatycznie uruchamia połączenie telefoniczne z serwisem.

Konserwacja dźwigów i platform to nasza specjalność .
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego
Polityka prywatności