Eksploatacja dźwigów - LIFTEX

Zakład Elektromechaniki Dźwigowej .
Przejdź do treści

Menu główne:

Eksploatacja dźwigów

WIEDZA DŹWIGOWA
1. CZY WINDY SĄ URZADZENIAMI BEZPIECZNYMI ?
Windy są najbezpieczniejszymi urządzeniami służącymi do transportu ludzi. Powodem tego jest mnogość zabezpieczeń zastosowanych w dźwigach, stała opieka nad nimi przez konserwatorów dźwigów, a także okresowa kontrola przez Urząd Dozoru Technicznego. Wszelkie rzadkie wypadki, które niestety się zdarzają są nośnym materiałem dla mediów.

2. JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY USTEREK W PRACY DŹWIGÓW ?
-problemy z zasilaniem dźwigu (brak jednej fazy, niskie napięcie, zamiana faz),
-uszkodzony kontakt drzwi szybowych lub kabinowych,
-niedomknięte drzwi szybowe,
-przeszkoda w świetle fotokomórki ( dla dźwigu z drzwiami automatycznymi ),
-zużycie się aparatów sterujących znajdujących się w szybie lub na dachu kabiny,
-awaria styczników lub przekaźników w tablicy sterowej dźwigu.

3. DLACZEGO NOWE WINDY PSUJĄ SIĘ ?
Nowe windy to teoretycznie szczyt nowoczesnej techniki dźwigowej. Jednak w praktyce nie wszystko wygląda tak różowo. Pogoń za obniżeniem kosztów kończy się koniecznością montażu tańszych zamienników, które niestety wykazują się większą awaryjnością. Trzeba też stwierdzić, że nawet najnowocześniejszy dźwig może być niestarannie zmontowany, co niestety odbije się czkawką przy eksploatacji.

4. CO MOŻE ZROBIĆ WŁAŚCICIEL DŹWIGU,  ABY  WINDY JAK NAJRZADZIEJ PSUŁY SIĘ ?
Przy eksploatacji dźwigu należy zwrócić uwagę na to, aby:
- osoby sprzątające klatkę schodową nie wlewały nadmiaru wody do szybu  ( powoduję to korozję elementów metalowych, może też spowodować zwarcie w  instalacji elektrycznej ),
- windy poddawać systematycznym przeglądom ( konserwatorzy wcześniej dostrzegą i zapobiegną usterkom poszczególnych elementów dźwigu ).
- nie dopuszczać do nadmiernego przeładowania kabiny ludźmi lub towarami ( istnieje niebezpieczeństwo zadziałania chwytaczy bezpieczeństwa bądź uszkodzenia kabiny ),
- sprawdzać, co jakiś czas działanie platform dla niepełnosprawnych ( długie przerwy w użytkowaniu mogą spowodować zacięcie się mechanizmów, gdy zajdzie potrzeba przewiezienia inwalidów).
Konserwacja dźwigów i platform to nasza specjalność .
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego
Polityka prywatności