Urządzenia dla niepełnosprawnych - LIFTEX

Zakład Elektromechaniki Dźwigowej .
Przejdź do treści

Menu główne:

Urządzenia dla niepełnosprawnych

WIEDZA DŹWIGOWA
1. CZY OPŁACA SIĘ MONTOWANIE PLATFORM SCHODOWYCH DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ?
Pod względem ekonomicznym montowanie platform dla niepełnosprawnych jest całkowicie nieopłacalne. Ceny platform nie są niskie, a ich wykorzystanie w większości przypadków znikome. Jednakże podejście do problemu osób niepełnosprawnych nie może być wynikiem ekonomi. UE wymusza na nas zmianę podejścia do problemów osób niepełnosprawnych m.in. poprzez zniesienie barier architektonicznych.  
Bardzo ważną sprawą jest okresowe sprawdzanie działania platformy, szczególnie gdy jest ona  rzadko używana. W momencie gdy będzie potrzebna to nie zadziała.

2. JAKI JEST PODZIAŁ URZĄDZEŃ DŹWIGOWYCH DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH?
a) Platformy pionowe (dźwigi inwalidzkie):
- z napędem śrubowym,
- napędem hydraulicznym
b) Platformy schodowe :
- do jazdy po torze prostym
- do jazdy po torze krzywoliniowym
c)    Krzesełka dla niepełnosprawnych

      
3. JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY DŹWIGIEM OSOBOWYM A DŹWIGIEM INWALIDZKIM ?
Jedną z różnic jest prędkość jazdy ( dźwigi inwalidzkie jadą o 5 do 10 razy wolniej od normalnych dźwigów). Po za tym jadąc dźwigiem inwalidzkim musimy stale przytrzymywać przycisk jazdy. Bardzo często kabina w dźwigu inwalidzkim nie posiada ścian bocznych i dachu.


4. PLATFORMY, KTÓRYCH FIRM SĄ W NASZYM KRAJU NAJCZĘSCIEJ MONTOWANE?
Praktycznie każda znana firma produkująca dźwigi posiada w swojej ofercie urządzenia dla osób niepełnosprawnych. Do najczęściej montowanych platform w Polsce należą: szwedzki CIBES (napęd śrubowy), włoski VIMEC (dźwig pionowy z napędem hydraulicznym oraz  platforma schodowa V64 z napędem elektrycznym). Popularne są również urządzenia firm: Kalea, Ceteco, Lippe Lift, Aura, Pro Reha, Garaventa.

5. JAKIE PROBLEMY WYSTĘPUJĄ PRZY KONSERWACJI PLATFORM SCHODOWYCH?
Głównym kryterium montowania platform schodowych dla osób niepełnosprawnych jest cena. Platformy montowane na świeżym powietrzu bardzo źle znoszą okres zimowy. Siłowniki i inne części mechaniczne w nich stosowane często zamarzają, ulegają też przyspieszonej korozji.  Często platformy montuje się niestarannie, co uwidacznia się szczególnie w początkowym  okresie użytkowania. Platformy schodowe posiadają dużą ilość kontaktów i przełączników, które znajdują się pod  osłoną zabezpieczającą.Aby ją zdjąć trzeba nieraz odkręcić kilkanaście śrub.


6. JAKIE SĄ GŁÓWNE PRZYCZYNY AWARII PLATFORM SCHODOWYCH ?
Najczęstszymi przyczynami awarii są uszkodzenia mechaniczne w  mechanizmach sterujących (awaria siłowników, uszkodzone lub rozregulowane kontakty bezpieczeństwa, zerwane sworznie łączące poszczególne elementy platformy).  Zdarza się, że konserwator jest wzywany do platformy po to tylko by stwierdzić, iż przyczyną awarii jest przypadkowo wciśnięty czerwony przycisk STOP.


7. JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED AWARIAMI PLATFORM DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH ?
Podstawową zasadą  jest prawidłowa obsługa platformy , ponieważ  mnogość wersji urządzeń nawet tej samej firmy powoduje, że obsługa (np. pracownicy ochrony i administracji) często nie zna prawidłowych zasad ich uruchamiania. Po za tym platforma, która długo stoi nieużywana potrafi się samoistnie zaciąć przy uruchomieniu.  Nasza firma obowiązkowo raz w miesiącu przeprowadza cały cykl rozruchowy.  
Konserwacja dźwigów i platform to nasza specjalność .
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego
Polityka prywatności